Koosseis

Puhkpillikvintett Estica on eesti noortest, enamjaolt välismaal pillimänguoskusi täiendanud muusikutest koosnev kvintett, mille repertuaari keskmes on eesti heliloojate muusika. Kvinteti tõid kokku ühised õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus aastal 2010 anti esimene ainult eesti muusikaga kontsert “Head varjata ei saa”.

Esticale on eeskujuks 1950.-1980. aastatel säranud Jaan Tamme nimeline puhkpillikvintett. See legendaarne kammeransambel inspireeris paljusid siinseid heliloojaid, mistõttu on eesti muusika rikas puhkpillikvintetile loodud põnevate teoste poolest.

Puhkpillikvintett on traditsiooniline koosseis. Omaette žanrina hakati sellele muusikat kirjutama 18.—19. sajandi vahetusel. Joseph Haydni suur panus keelpillikvarteti arengusse ajendas otsima arenemisvõimelist kammermuusikakoosseisu ka puupuhkpillidele, mis tänu tehnilisele täiustumisele järjest paremini võimaldasid keerukama muusika mängimist. Kui keelpillikvartett on üsna ühtse kõlaga ansambel, siis puhkpillikvintetil on omamoodi rikkad võimalused, kuna iga instrument on tehniliselt erinev, omalaadse kõlaga ning võimaldab luua erinevaid karaktereid ja kõlavärve. Lähemalt puhkpillikvinteti arengust…

Anna Kelder, flööt, Estica

FLÖÖT on puhkpillikvintetis kui esimene viiul. Tema säravalt kõlav kõrge register troonib sagedasti puhkpillikvinteti kõlapildi tipus. Kuna flööti on peetud piiramatute väljendusvõimalustega pilliks, pole ime, et tihti on selle partiid kvintetis kõige tempokamad ja virtuoossemad. Kuid ka kauneid laulvaid meloodiaid usaldatakse sellele hõbedasele pillile. Mõnikord võtab puhkpillikvinteti flöödimängija aga kätte hoopis tillukese pikoloflöödi ja siis kõlavad flöödihelid veel oktavi võrra taevasemates kõrgustes.

Estica kõik põhikoosseisu liikmed on kunagi oma muusikutee alguses mänginud flööti. Elukutseliseks flötistiks Vanemuise Sümfooniaorkestri ja Estica ridades on aga saanud Anna Kelder. Õppinud on ta lisaks Tallinna Muusikakeskkoolile ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale ka Sibeliuse Akadeemia noorsookoolituses ning Amsterdami Konservatooriumis. Solistina on ta esinenud Tallinna Kammerorkestri, EMTA orkestri, TMKK sümfooniaorkestri ja Tallinna Noorteorkestri ees ning saavutanud häid tulemusi mitmetel konkurssidel.

Estica koosseisus on flööti mänginud ka Marion Aruvee, kes pärast õpinguid  Antwerpeni Kuninglikus Konservatooriumis Belgias jätkab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppes. Hooajal 2014/15 töötab Marion Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, mille ees ta ka solistina on esinenud.

 

Mari Gienow, fagott, EsticaFAGOTT omab enamasti ülitähtsat rolli olla puhkpillikvinteti bassihääleks, sest ta on puupuhkpillide rühma kõige madalam pill. Mängutehnikalt võimaldab ta aga esitada nii nobedaid liikumisi kui ka laulvaid, meloodilisi lõike ning seda on heliloojad puhkpillikvintetiloomingus varmad ära kasutama. Madalas registris on fagoti tämber mõnusalt torisev, kolme ja poole oktavise diapasooni peale jätkub aga küllaga võimalusi erinevate kõlakarakterite loomiseks.

Estica fagotist Mari Gienow on pärast õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias õppimas Karlsruhe Muusikakõrgkoolis ning püsivalt elamas, tegutsemas Saksamaal. Mari on mänginud mitmetes ansamblites, orkestrites ning solistina saavutanud III koha Eesti Interpreetide Konkursil Puhkpillidele 2008.

Estica ridades on veel üles astunud eesti fagotistid Tea Tuhkur ning Kadri-Ann Nuut.

 

Helena Tuuling, klarnet, Estica

KLARNET on suurte tehniliste võimaluste, laia diapasooni (üle kolme ja poole oktaavi) ning kõige nõrgemast piano pianissimost tugeva forteni ulatuva dünaamikaga. Tänu sellele on klarnetil puhkpillikvintetis üsna palju tegemist. Talle usaldatakse nii meloodilisi kui kiireid tehnilisi soolosid, eriti väärtuslik on ta aga oma paindliku dünaamika tõttu just keskmiste, nö saatehäälte mängijana.

Estica klarnetimängija Helena Tuuling on aktiivne kammermuusik, kes lööb kaasa ka paljudes orkestriprojektides ning töötab Kiili Kunstide Koolis klarneti- ja saksofoniõpetajana. Lisaks Esticale mängib ta ansamblis U: ning Tallinna Uue Muusika Ansamblis. Solistina on ta esinenud Tallinna Kammerorkestri, Tallinna Noorteorkestri, TMKK sümfooniaorkestri ja Vanemuise Sümfoonikute ees ning võitnud Eesti Interpreetide Konkursil Puhkpillidele 2008 II preemia ja Eesti noorte interpreetide konkurss-festivalil Con Brio 2008 Interpreetide Liidu ja 2010 ETV preemia. Lisaks Eestile on Helena õppinud Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias ning vahetusüliõpilasena Hispaanias Granada konservatooriumis ja Šveitsis Baseli Muusikakadeemias.

 

Heli Ernits, oboe, EsticaOBOE kannab õigusega oma prantsuse päritolu nime. Nimelt pr haut-bois tähendab ‘kõrge (lärmakas) puu’, oboe tämber ongi nasaalne, teravapoolne, läbitungiv ent samas ka sametjas. Sajandite vältel on oboe olnud armastuse, igatsuse ja kurbuse muusikaliseks väljendajaks. Eriti hästi sobivad oboele mängimiseks meloodilised partiid, tihti kasutatakse puhkpillikvintetis oboe kõla põimumist samas registris flöödi kõlaga. Nobedamates lugudes saab oboe aga ka virtuoossemate lõikudega hakkama ning teinekord peab ta oma iseteadvat kõla ka saatefaktuuri sobitama.

Estica oboist Heli Ernits töötab Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ning mängib mitmetes soolo- ja kammermuusika projektides. Õppinud on ta Saksamaal Karlsruhe Muusikakõrgkoolis ning Rostocki Muusikakõrgkoolis ning muidugi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus ta hetkel on puhkpillikvintetiga sidunud ka õpingud doktorantuuris.

Heli on IV rahvusvahelise konkursi „Jūrmala 2008“ I preemia, Eesti Interpreetide Konkursi Puhkpillidele 2008 ja 2012 II preemia ning Eesti noorte interpreetide konkurss-festivali Con Brio 2010 ERSO preemia laureaat. Soleerinud on ta EMTA sümfooniaorkestri ja ERSO ees.


Meelika Mikson, metsasarv, EsticaMETSASARV on vaskpuhkpillide seas kõige pehmema, ümarama kõlaga, mis puupuhkpillide kõrvale hästi passib. Küllap just seepärast on ta traditsiooniliselt puhkpillikvintetis lahket vastuvõttu leidnud.

Metsasarv lisab puhkpillikvintetile jõudu ja pidulikkust, seob tämbreid, toetab fagotti madalamas registris ja rõõmustab kõiki oma kaunite kõlavate soolodega.

Estica metsasarvemängija Meelika Mikson teenib leiba ja vabariiki Eesti Kaitseväe orkestris. Ta on lõpetanud Georg Otsa nimelise Muusikakooli nii flöödi kui metsasarve erialal ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri metsasarve erialal. Ta on osalenud mitmete orkestrite töös, sh Põhjamaade Sümfooniaorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ning Gustav Mahleri Noorteorkester Itaalias. Lisaks Esticale on Meelika puhkpillikvinteti Reval Wind liige.

Estica koosseisus on mitmel korral mänginud ka praegu Saksamaal Frankfurdis õppiv eesti metsasarvemängija Kreete Perandi.

 

Estica Trio

Puhkpillikvintett ESTICA liikmed omapärases väiksemas koosseisus: flööt, oboe, klarnet. ESTICA Triost…

kvintett-045